Hakkımızda

1969 İstanbul doğumlu Nicky Nükte Altıkulaç, MARMARA ÜNİVERSİTESİ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde lisansını tamamlarken; EROL SABANCI SPASTİK ÇOCUKLAR VAKFI’nda özel eğitimci olarak “Erken Tanı ve Tedavisi” alanında staj yaptı. 1991-1993 yılları arasında ROMANYA’da Çavuşesku rejiminin sona ermesinin ardından hızla yükselen sokak çocukları sayısına bir çözüm getirmek için çalışan onlarca kuruluştan biri olan İrlanda asıllı CARITAS VAKFI yoluyla Bükreş’teki sokak çocuklarına gönüllü psikolojik danışmanlık servisi verdi. 1993 yılında zihinsel özürlü çocuklara özel eğitim alanında tam gün eğitim veren kuruluşların yetersiz sayıda olduğunu görerek, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı olarak, ÖZEL AKATLAR ZİHİNSEL ÖZÜRLÜ ÇOCUKLAR EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ’ni kurdu.

1996 yılında MIRMIR ÇOCUKEVİ’ni kurdu. Burada duygusal ve zihinsel engelli çocuklarla normal çocukları kaynaştırmaya yönelik eğitim programı uygulayarak bir ilke imza attı.

1999 yılında kendini geliştirmek, alanındaki çalışmalarına yeni bir boyut katmak amacıyla gittiği Amerika’da; PENN STATE UNIVERSITY’de “APPLIED BEHAVIORAL ANALYSIS” programını tamamladı. Amerika’nın en önemli üç otizm kliniğinden biri sayılan MARCUS INSTITUTE’deki “Severe Behavior Clinic” ve “Academic Learning Center”de 1500 saatlik staj programını tamamladı. Burada aldığı APPLIED BEHAVIORAL ANALYSIS (PENN STATE UNIVERSITY) ve HUMAN BEHAVIOR (CAPELLA UNIVERSITY) eğitimiyle profesyonel kariyerine ve çalışmalarına ayrı bir yön verdi. 2014 yili itibariyle California Southern University’de klinik psikoloji alanında doktorasını yapmaktadır.

2004 yılında, Amerika’da bugün otizmin en etkili tedavi yöntemlerinden biri sayılan ABA Terapi yöntemini kullanarak yüzlerce aileye ve gelişimsel bozukluğu olan çocuğa hizmet veren “ALL KIDS FIRST Early Intervention Services, LLC.” şirketini kurdu.

ALL KIDS FIRST, LLC, Georgia State Early Intervention programının bir kolu olan BABIES CAN’T WAIT (0-3 yaş) programının 2004 yılından beri yetkili uygulayıcısıdır. Bunun yanısıra, aralarında kendi alanında deneyimli, sertifikalı davranış terapistlerinin ve özel eğitimcilerin bulunduğu geniş kadrosuyla 0-18 yaş arası gelişimsel bozukluğu olan çocuklara ev ortamında ABA terapisi servisi verirken, Primrose, Goddard, Legacy gibi okul öncesi eğitim veren yuvalarda eğitimcilere hizmet içi eğitim vermektedir. 2015 yılında CONNECTING DOTS adı altında yüksek işlevli otizmli ve Asperger’li genç ve yetişkinlere sosyal beceri, meslek eğitimi, psikolojik destek grupları gibi servisler veren yeni şirketini kurarak daha geniş bir yas grubuna hizmet etmektedir.


Nicky Nükte Altıkulaç, eşi ve 2 oğluyla birlikte Atlanta’da yaşamaktadır. İstanbul’daki Algi ABA Terapi Merkezinin 2012 yılından beri süpervizörlüğünü yapmaktadır. Bunun yanında Türkiye’deki ailelere danışmanlık yapmak, ABA terapistleri yetiştirmek ve seminerlere konuk konuşmacı olarak katılmak için her 2 ayda 1 Türkiye’ye gelmektedir.